Świat roślinny i zwierzęcy Karpat Wschodnich (na terenie Polski – Bieszczady) jest bardzo bogaty. Występuje tu blisko 1100 gatunków roślin kwiatowych, tylko na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest ich około 780. Wiele z nich należy do grupy roślin alpejskich lub subalpejskich.
Jak wiadomo roślinność w górach układa się w swego rodzaju poziomy, zwane piętrami. Również Bieszczady posiadają swoje piętra, aczkolwiek różnią się one od tych, które można spotkać w Karpatach Zachodnich. Brakuje tu dwóch pięter występujących w innych polskich górach. Nie znajdziemy tu świerkowego regla górnego oraz kosówki. Wiąże się to z klimatem tych gór. W Bieszczadach wieją bowiem ciepłe i suche wiatry znad Niziny Węgierskiej, które nie są najlepszym środowiskiem dla świerków wolących raczej chłodny i wilgotny klimat. Zamiast świerków górną granicę lasów stanowią karłowate lasy bukowe, które w najwyższych partiach przybierają dziwaczne formy (stąd ich nazwa – buczyny krzywulcowe). Wyżej jest już tylko jarzębina i olszyna.
Powyżej 1050 m n.p.m. znajduje się największa atrakcja przyrodnicza Bieszczad, czyli połoniny. Pochodzenie tych wysokogórskich łąk jest całkowicie naturalne, choć należy zaznaczyć, że prowadzona niegdyś intensywna gospodarka pasterska spowodowała obniżenie dolnej granicy ich występowania. Dziś połoniny objęte są ochroną i znajdują się w obrębie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Powyżej 1200 – 1300 m n.p.m. znajdują się rumowiska skalne przetykane polami borówki czarnej i bażyny obupłciowej uzupełnionymi typowymi murawami alpejskimi. Skały pokryte są licznymi porostami, z których wiele jest bardzo rzadkich i objętych ochroną.
W Bieszczadach rośnie około 30 gatunków roślin wschodnio-karpackich, czyli takich, które nie występują nigdzie poza tą częścią Karpat. Do tej grupy należą olsza zielona, tworząca zarośla na połoninach. Można tam również spotkać goździka skupionego, który pięknie kwitnie w czerwcu, fiołka dackiego, posiadającego kwiaty w pięknym fioletowym kolorze, a także chabry Kotschy’ego mające ciemnopurpurowe kwiaty, różowe wężymordy i ciemięż nice białe. Poza tymi roślinami Bieszczady mogą pochwalić się również endemitem, czyli rośliną występującą tylko w tym jednym miejscu na ziemi, jest nią boczniak wetliński. Grzyb ten jest bardzo podobny do boczniaka hodowlanego, o włochatym kapeluszu. Rośnie na próchniejących bukowych pniach w okolicy Wetliny, skąd jego nazwa.
Opracowanie: Agnieszka Pytlińska