Cerkiew w Brzegach Dolnych

Cerkiew Michała Archanioła w Brzegach Dolnych (obecnie kościół parafialny pw. Matki Boskiej Różańcowej)

Historia

Pierwsze wzmianki dotyczące cerkwi znajdującej się w Brzegach Dolnych pochodzą z 1615 roku. Obecna drewniana świątynia została wzniesiona w 1844 roku na miejscu swojej poprzedniczki. Cerkiew przechodziła kilkukrotnie remont w latach 1884, 1909, 1922. Po wojnie Brzegi Dolne znalazły się poza granicami Polski. W roku 1951, po powrocie wsi w obszar granic Polski cerkiew została oddana do użytku Zarządowi Budownictwa Leśnego, gdzie służyła za magazyn nawozów i materiałów budowlanych. W 1973 roku świątynię przejął kościół rzymskokatolicki, a pięć lat później przeszła ona remont generalny.

Dziś

Obecnie świątynia pełni funkcję kościoła parafialnego pw. Matki Boskiej Różańcowej.

Architektura

Cerkiew jest świątynią drewnianą, orientowaną, dwudzielną o konstrukcji zrębowej. Od strony północnej i południowej do prezbiterium przylegają zakrystie (południowa została dobudowana podczas remontu w 1909 roku). Nawa jest szersza od prezbiterium. Nad obiema częściami cerkwi dachy są dwuspadowe. Nad nawą znajduje się baniasta wieżyczka.

Wnętrze/Wyposażenie

W cerkwi nie zachowało się jej pierwotne wyposażenie. Na ścianach i stropie zachowała się polichromia figuralna i ornamentalna. Obecnie najcenniejszym elementem wyposażenia są XVIII wieczne rzeźby, które pochodzą z kościoła w Przeworsku.

Co warto zobaczyć?

W pobliżu cerkwi znajduje się murowana dzwonnica parawanowa, która powstała najprawdopodobniej równocześnie z cerkwią.

Opracowanie: Agnieszka Pytlińska

Kategorie: 
Wskazówki Dojazdu: 

W Brzegach Dolnych (droga krajowa 84 około 1,5km za Ustrzykami Dolnymi w kierunku Krościenka - 1800m od skrzyżowania z drogą wojewódzką 896) należy skręcić na drogę prowadzącą do Łodyny (Leszczowate, Berlików, Wańkowa). Cerkiew znajduje się ok 250m od skrzyżowania po lewej stronie.

Szerokość: 49.444302
Długość: 22.614201

Go to top