Cerkiew w Chmielu

Cerkiew pw. św. Mikołaja w Chmielu (obecnie świątynia filialna parafii w Dwerniku)

Położenie

Chmiel to niewielka wieś znajdująca się w dolinie Sanu. Położona jest między Dwrnikiem a Sękowcem. Górują nad nią masywy Otrytu od północy oraz Dwernik-Kamień od południa. Obecnie wieś nabrała charakteru agroturystycznego. Będąc w okolicy warto zwrócić uwagę na tutejszą cerkiew.

Historia

Pierwsza cerkiew w Chmielu prawdopodobnie powstała w XVI wieku. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1584 roku. Prawdopodobnie w 1795 roku na miejscu starej została wzniesiona nowa i istniała do 1904 roku. cerkiew, którą możemy dziś podziwiać powstała w 1906 roku, a konsekrowano ją rok później. Od swoich początków cerkiew nosi imię Św. Mikołaja. W 1947 roku w wyniku masowych wysiedleń cerkiew została opuszczona. W latach sześćdziesiątych służyła miedzy innymi za magazyn straży pożarnej.

Dziś

Pod koniec lat sześćdziesiątych po długich staraniach obiekt został przekazany pod opiekę kościoła katolickiego. Obecnie znajduje się tam świątynia rzymskokatolicka, która jest filią parafii w Dwerniku.

Architektura

Jest to cerkiew drewniana, trójdzielna o konstrukcji zrębowej, wyposażona w dwie zakrystie. Budynek posiada jedną kopułę, która umieszczona jest nad nawą. Przedsionek i prezbiterium zwieńczone są niewielkimi wieżyczkami.

Wnętrze/Wyposażenie

W okresie powojennym cerkiew przeznaczona była między innymi na magazyny. W tym też czasie zaginęły bądź zostały zniszczone wszystkie elementy jej wyposażenia.

Co warto zobaczyć?

Obok cerkwi znajduje się cmentarz przycerkiewny, na którym zachowało się kilka nagrobków. Można tam podziwiać nagrobek właściciela miejscowych dóbr ziemskich Emila Riccci (zm. 1875 r.), a także nagrobek jednego z tutejszych proboszczów Feliksa Dołżyńskiego (Dołżyckiego – w zależności od źródła). Zwiedzając cmentarz warto zwrócić również uwagę na uznaną za zabytek płytę nagrobną Fieronii z Dubrawskich Orlickiej.

Opracowanie: Agnieszka Pytlińska

Kategorie: 
Wskazówki Dojazdu: 

Z drogi wojewódzkiej 896 (Wielka Pętla Bieszczadzka odcinek Smolnik - Ustrzyki Górne) należy skręcić za drogowskazem w kierunku Dwernik/Chmiel. Cerkiew znajduje się ok. 2,5km od skrzyżowania z drogą w kierunku Brzegów Górnych. Cerkiew jest po lewej stronie, tuż za skrzyżowaniem w prawo i sklepem.

Szerokość: 49.220699
Długość: 22.601200

Go to top