Cerkiew w Hoszowczyku

(obecnie Kościół  pw. Narodzenia NMP)

Położenie

Cerkiew w Hoszowczyku położona jest na najwyższym wzgórzu we wsi.

Historia

Cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia Matki Bożej wybudowana została 1926 roku. Jako świątynia greckokatolicka była używana do 1951 roku. Przez krótki czas w latach 1945-1951 Cerkiew podobnie jak cala wieś Hoszowczyk znajdowała się na terytorium Związku Radzieckiego. W 1951 roku podczas równania granic teren ten powrócił do Polski, a prawosławni mieszkańcy wsi zostali przesiedleni. W ich miejsce sprowadzono tu ludność z Krystynopola. W okrasie od 1951 do 1970 roku cerkiew wykorzystywana była jako magazyn zbożowy. W latach siedemdziesiątych rozpoczęto jej renowację i adaptację na kościół rzymskokatolicki.

Dziś

Obecnie w świątyni znajduje się kościół wyznania rzymskokatolickiego pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

Architektura

Cerkiew drewniana posiada konstrukcję zrębową, na planie krzyża greckiego, trójdzielna. Nawiązuje do stylu huculskiego. Prezbiterium zamknięte trójbocznie, oszalowana. Babiniec i nawa postawione są na planie zbliżonym do kwadratu. Pomiędzy prezbiterium i transeptem znajdują się dwie prostokątne zakrystie. Mocno rozczłonkowana zewnętrzna bryła świątyni, na której dominuje kopuła osadzona na ośmiobocznym tamburze. Jest ona umieszczona na skrzyżowaniu trójpołaciowych pokrytych blachą dachów o równych wysokościach kalenic.

Co warto zobaczyć

W sąsiedztwie świątyni można zobaczyć stary cmentarz z kilkoma starymi nagrobkami oraz grobami powojennych osadników, którzy zostali sprowadzeni z Krystynopola po wysiedleniu miejscowej ludności.

Opracowanie: Agnieszka Pytlińska

Kategorie: 
Wskazówki Dojazdu: 

Z drogi wojewódzkiej 896 (Mała Pętla Bieszczadzka odcinek Czarna Górna - Ustrzyki Dolne) między miejscowościami Hoszów i Zadwórze należy skręcić w kierunku Równia Hoszowczyk. Cerkiew znajduje się po prawej stronie drogi na wzgórzu, kieruje do niej wyraźne oznakowanie.

Szerokość: 49.394238
Długość: 22.622182

Go to top