Cerkiew w Łodynie

Cerkiew pw. Archanioła Michała w Łodynie (obecnie kościół rzymskokatolicki pw. św. Andrzeja Boboli)

Historia

Cerkiew została wzniesiona lub wyremontowana (źródła podają różne wersje) w 1862 roku. W 1911 roku została ona wyremontowana. Podczas prac remontowych wzniesiono stojącą obecnie w pobliżu dzwonnicę parawanową. Cerkiew była użytkowana przez wiernych grekokatolickich do lat 50-tych XX wieku, kiedy to podczas masowych wysiedleń została opuszczona. W okresie, kiedy wieś należała do ZSRR w budynku znajdował się magazyn węgla drzewnego.

Dziś

Od 1971 roku do dziś świątynia użytkowana jest jako kościół filialny pw. św. Antoniego.

Architektura

Cerkiew drewniana, orientowana o konstrukcji zrębowej, trójdzielna, pokryta gontem. Sanktuarium zamknięte ścianą prostą z zakrystią znajdującą się od północy. Całość pokryta blaszanym dachem z wieżyczką znajdującą się nad nawą.

Wnętrze/Wyposażenie

Z dawnego wyposażenia cerkwi zachowały się ikony Matki Boskiej z dzieciątkiem oraz Chrystusa Pantokreatora. Poza tymi dwoma ikonami zachowała się jeszcze jedna XVI –wieczna obrazująca św. Mikołaja, która obecnie znajduje się w Muzeum w Łańcucie.

Co warto zobaczyć?

Obok cerkwi znajduje się wspomniana wyżej murowana dzwonnica parawanowa dobudowana podczas remontu w 1911 roku. Warto również obejrzeć stojącą około 300 metrów dalej sześcioboczną kapliczkę.

Opracowanie: Agnieszka Pytlińska

Kategorie: 
Wskazówki Dojazdu: 

Do Łodyny najłatwiej trafić jadąc od Ustrzyk Dolnych w kierunku Krościenka i granicy z Ukrainą (droga krajowa84). Tuż za Ustrzykami w miejscowości Brzegi Dolne należy skręcić w lewo w kierunku na Łodynę. Cerkiew znajduje się około 3km od Brzegów Dolnych, po lewej stronie przy drodze.

Szerokość: 49.462399
Długość: 22.590099

Go to top