Cerkiew w Manastercu

Cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego w Manastercu (obecnie Kościół rzymskokatolicki p.w. Przemienienia Pańskiego)

Historia

Cerkiew p.w. Przemienienia Pańskiego w powstała według różnych źródeł w 1818 lub 1820 roku. W roku 1822 świątynia została poświęcona. Parafia grekokatolicka należała wówczas do dekanatu leskiego, posiadała również cerkiew filialną w Bezmiechowej. W latach 1932-1935 budynek świątyni był remontowany. Kolejne remonty przekształciły pierwotny wygląd cerkwi.
Po 1947 roku podobnie jak wiele innych cerkwi bieszczadzkich, również ta została opuszczona na skutek masowych przesiedleń ludności. Budynek stał nieużywany do lat 60-tych, kiedy to zaczął pełnić funkcję magazynu jabłek. W drugiej połowie lat 60-tych świątynia została przejęta przez kościół rzymskokatolicki.

Dziś

Od drugiej połowy lat 60-tych dawna cerkiew grekokatolicka  została przejęta przez kościół rzymskokatolicki. Do dziś jest użytkowana jako kościół pw. Przemienienia Pańskiego.

Architektura

Cerkiew jest budynkiem drewnianym, trójdzielnym o konstrukcji zrębowej, oszalowanym.  Nad nawą umieszczona jest ośmioboczna, baniasta kopuła z latarnią. W 2000 roku podczas remontu dobudowano dwie zakrystie po obu stronach świątyni.

Co warto zobaczyć?

Przy cerkwi znajdują się pozostałości po cmentarzu przycerkiewnym. Obecnie można zobaczyć tam zaledwie jedną mogiłę. Naprzeciw świątyni znajduje się duży cmentarz, na obszarze którego chowani byli i nadal są mieszkańcy wsi.

Opracowanie: Agnieszka Pytlińska

Kategorie: 
Wskazówki Dojazdu: 

Do cerkwi najłatwiej dojechać z Leska, jadąc drogą na Łukawicę - Załuż. Cerkiew znajduje się przed skrzyżowaniem na Manasterzec, kilkadziesiąt metrów od drogi. Dojaz asfaltową dróżką, oznakowany.

Szerokość: 49.518101
Długość: 22.337299

Go to top