Cerkiew greckokatolicka p.w. św. Dymitra w Radoszycach (ob. kościół rzymskokatolicki Matki Bożej Wspomożycielki)
Historia
Pierwsze wzmianki o cerkwi w Radoszycach pochodzą już z 1530 roku. Świątynia, którą można obecnie podziwiać pochodzi z 1868 roku.
Architektura
Cerkiew drewniana, zbudowana w stylu wschodniołemkowskim w wariancie wieżowym. Nad zachodnią częścią babińca znajduje się niewielka wieża o prostych ścianach. Cerkiew jest orientowana o konstrukcji zrębowej, pozornie dwudzielna. Wewnątrz jednakże występuje wyraźny podział na prezbiterium nawę i babiniec. W bryle cerkwi wyodrębniony jest również niewielki przedsionek. Nad nim umieszczona jest mała wieża o konstrukcji słupowej. Całość przykryta dachem jednokalenicowym, dwuspadowym z trzema baniastymi hełmami. Budynek dawniej kryty gontem obecnie posiada dach blaszany. Powyżej okien znajduje się niewielki daszek okapowy.
Wnętrze/Wyposażenie
We wnętrzu świątyni można podziwiać polichromię z XIX wieku. Znajduje się tu również XIX wieczny ikonostas, jednakże część ikon znajdujących się w nim została skradziona w 1991 roku. Obecnie miejsca skradzionych obrazów zajmują ich XX wieczne kopie. Ikona patrona cerkwi św. Dimitra znajduje się w ołtarzu przy ścianie wschodniej.
Co warto zobaczyć?
Przed cerkwią znajduje się duża dzwonnica parawanowa, murowana z początku XX wieku. Przy cerkwi są także pozostałości cmentarza przycerkiewnego z jednym zabytkowym nagrobkiem z 1868 roku. W pobliżu znajduje się nadal czynny cmentarz z kilkunastoma zabytkowymi nagrobkami.
Opracowanie: Agnieszka Pytlińska
Do Cerkwi w Radoszycach można dojechać skręcając z drogi wojewódzkiej 897 (odcinek Komańcza - Osławica) w kierunku przejścia granicznego ze słowacją w Radoszycach. Po przejechaniu ok. 1km skręcamy w lewo (już powinno być widać cerkiew) i parkujemy po chwili przy starej drodze biegnącej przez Radoszyce. Cerkiew znajduje się na pobliskim wzgórzu, po przejściu przez mostek i wspięciu się po schodach możemy ją podziwiać.