Cerkiew greckokatolicka w Równi (obecnie kościół p.w. Matki Boskiej Wspomożycielki Wiernych)
Historia
Cerkiew filialna parafii w Ustianowej, p.w. Opieki Matki Bożej w Równi powstała prawdopodobnie na początku XVIII wieku. Świątynia od czasu swojego powstania przechodziła trzy duże remonty w 1790 (lub 1792) roku, w 1890 oraz w latach 60-tych XX wieku.
Cerkwi w Równi nie udało się uniknąć losu wielu innych tego typu budowli i w 1951 roku została zamieniona na magazyn. Na szczęście już po niedługim czasie świątynia znalazła się pod nadzorem konserwatorskim. W budynku cerkwi od 1969 roku odprawiane były nabożeństwa, bez zgody ówczesnej władzy. W 1972 roku budowla została oficjalnie przekazana kościołowi rzymskokatolickiemu.
Dziś
Obecnie budynek cerkwi służy wiernym wyznania rzymskokatolickiego jako kościół filialny p.w. Matki Boskiej Wspomożycielki Wiernych, należący do parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Ustianowej.
Architektura
Cerkiew w Równi jest to świątynia orientowana, drewniana o konstrukcji zrębowej, trójdzielna, trójkopułowa. Prezbiterium, nawa i babiniec na planie kwadratu, nawa jest nieco szersza i wyższa od pozostałych części budynku. Babiniec jest dwukondygnacyjny. Nad nawą znajduje się ośmiopołaciowa kopuła, natomiast nad pozostałymi częściami są mniejsze kopuły.
Ściany powyżej opasania jak również wszystkie połacie dachowe opierzone są gontem. Nad nawą znajduje się ośmiopolowe sklepienie zaś w prezbiterium zwierciadlane. Nad babińcem jest strop.
Wnętrze/Wyposażenie
Obecnie w świątyni nad ołtarzem można podziwiać barokowy krucyfiks, który w 1973 roku został ofiarowany przez bp. Józefa Tokarczuka. Jednakże z pierwotnego wyposażenia cerkwi nic nie pozostało. Jedynymi śladami z przeszłości są widoczne miejsca mocowań bocznych ołtarzy oraz ikonostasu.
Część wyposażenia z cerkwi w Równi można zobaczyć w Muzeum w Łańcucie. Są tam między innymi: ikonostas z XVII wieku, cztery ikony z XVIII wieku, feretron oraz siedem chorągwi procesyjnych datowanych na XIX wiek.
Opracowanie: Agnieszka Pytlińska
Do cerkwi w Równi można dojechać drogą Hoszów 896 - Ustjanowa Górna 84 (Przy tej drodze jest także cerkiew w Hoszowczyku). Cerkiew znajduje się ok 200m od drogi, prowadzi do niej wąska asfaltowa droga. Zjazd do cerkwi jest dobrze oznakowany.