Cerkiew greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła w Smolniku n. Sanem, (obecnie kościół rzymskokatolicki pw. Wniebowzięcia NMP)
Historia
Pierwsza cerkiew wybudowana w Smolniku, według podań została spalona przez Tatarów, a na jej miejscu w 1672 roku powstała kolejna. Budowlę, którą możemy do dziś podziwiać wzniesiono w 1791 roku. Warto przy tym wspomnieć, że świątynia nieco zmieniła swoją lokalizację. Cerkiew pw. Michała Archanioła jest jedną z trzech zachowanych w Polsce świątyń w stylu bojkowskim. Pozostałe znajdują się: jedna w Liskowatem a druga w skansenie w Sanoku.
Świątynia została odnowiona w 1921 roku. Podczas tego remontu dach pokryto blachą. Od 1951 roku cerkiew była opuszczona i nieużytkowana, co sprzyjało kradzieży i ogólnej dewastacji. W 1969 roku wyremontowany został dach – blachę zamieniono na gonty. W 1973 roku świątynia została przekazana parafii rzymskokatolickiej w Lutowiskach.
Dziś
W 1974 roku obiekt został poświęcony przez biskupa przemyskiego Ignacego Tokarczuka i od tego czasu pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (kościół filialny parafii w Lutowiskach).
Architektura
Cerkiew drewniana na kamiennej podmurówce. Zbudowana jest w stylu bojkowskim. Obiekt jest trójdzielny o konstrukcji zrębowej. Nad sanktuarium, nawą i babińcem są dachy namiotowe z załomem zwieńczone makowicami. Nad sanktuarium i nawą znajdują się kopuły brogowe, natomiast nad babińcem sklepienie kolebkowe. Wszystkie części cerkwi zbudowane są na planie kwadratu, przy czym nawa jest nieco większa od babińca i sanktuarium.
Wnętrze/Wyposażenie
Do dziś wewnątrz cerkwi zachowała się polichromia datowana na XVIII wiek oraz obraz Wniebowzięcia Matki Boskiej z 1748 roku. Dwie ikony pochodzące z cerkwi w Smolniku znajdują się obecnie w Muzeum Sztuki Ukraińskiej we Lwowie. Są to ikony przestawiające Zaśnięcie Marii Panny z 1547 roku oraz Matka Boska Hodegetria powstała mniej więcej w tym samym czasie.
Co warto zobaczyć?
W pobliżu cerkwi znajduje się niewielki cmentarz, na którym zachowało się zaledwie kilka nagrobków.
Cerkiew znajduje się przy drodze wojewódzkiej 896 (odcinek Stuposiany - Lutowiska na Wielka Pętla Bieszczadzka) w miejscowości Smolnik. Kilkaset metrów (w kierunku Stuposiany - Lutowiska) od skrętu na Dwernik/Chmiel. Do cerkwi można dojechać szutrową (częściowo także z płyt betonowych) drogą. Zjazd do cerkwi jest oznaczony, a dodatkowo można się kierować tym, że jest on przy jedynym, widocznym w tamtej okolicy stawie nad którym stoi spora karczma "Wilcza Jama" z kompleksem domków.