Cerkiew pw. św. Onufrego w Wisłoku Wielkim (Obecnie kościół rzymskokatolicki p.w. św. Onufrego)
Historia
Budowę cerkwi w Wisłoku Dolnym rozpoczęto w 1850 roku i trwała ona do 1853 roku. Poświęcenie świątyni miało miejsce rok po zakończeniu jej budowy. W 1902 roku odbył się remont świątyni podczas którego gontowe przykrycie dachu zastąpione zostało blachą. Budowla ta pełniła funkcję cerkwi do 1946 roku, kiedy to przejęła ją parafia rzymskokatolicka w Komańczy. W 2002 roku z inicjatywy księdza Krzysztofa Pichura rozpoczął się remont generalny świątyni, podczas którego zamieniono blaszane pokrycie dachu na gontowe. Podczas tego remontu wymieniono również podwaliny cerkwi, podniesiono świątynię, wymienione zostały schody na strych i podłogi. Położona została również nowa instalacja elektryczna.
Dziś
W 1946 roku cerkiew p.w. św. Onufrego w Wisłoku Wielkim została przekazana parafii rzymskokatolickiej w Komańczy. Do dziś pełni funkcję kościoła pod tym samym wezwaniem co świątynia prawosławna.
Architektura
Cerkiew orientowana, drewniana o konstrukcji zrębowej, oszalowana pionowo, o konstrukcji pozornie dwudzielnej. Prezbiterium zamknięte trójbocznie. Po jednej jego stronie znajduje się zakrystia, po drugiej niewielki składzik. Nad babińcem znajduje się wieża o konstrukcji słupowo-ramowej. Całość świątyni pokryta dachem dwuspadowym, jednokalenicowym, pokrytym gontem. Połacie dachu pokrywają również wieżę. Zakrystia i składzik pokryte są dachami pulpitowymi. Nad wejściem do cerkwi znajduje się niewielki, trójkątny daszek.
Wnętrze/Wyposażenie
We wnętrzu świątyni zarówno strop jak i ściany pokryte są polichromią pochodzącą z XIX wieku (polichromia przemalowana była w latach 80-tych XX wieku). Polichromia w prezbiterium malowana była na papierze, który następnie przyklejony został do belek ścian.
W cerkwi można podziwiać kompletny ikonostas pochodzący najprawdopodobniej z okresu budowy świątyni. Ikonostas ten jest dość charakterystyczny, ponieważ jego autor celowo pominął rząd ikon prazdników (przedstawiających najważniejsze święta liturgiczne w roku). W prezbiterium znajduje się ołtarz z baldachimem.
Warto zaznaczyć, że ikony św. Mikołaja i św. Onufrego znajdujące się w ikonostasie pochodzą z 1902 roku. Oryginalne ikony tych świętych datowane na połowę XIX wieku zawieszone są na ścianach cerkwi.
Co warto zobaczyć?
Tuż obok cerkwi znajduje się dzwonnica brama, która została wzniesiona w 1902 roku. Jest to budowla murowana, czworoboczna dwukondygnacyjna. Dzwonnica przykryta jest dachem kalenicowym pokrytym blachą, którego zwieńczeniem jest cebulasty hełm.
Teren wokół cerkwi obejmujący między innymi cmentarz przycerkiewny otacza kamienny murek. Niedaleko znajduje się cmentarz wiejski, na którym zachowało się kilka starych kamiennych nagrobków, które z pewnością warto zobaczyć.
Opracowanie: Agnieszka Pytlińska
Cerkiew znajduje się przy drodze wojewódzkiej 897 (odcinek Komańcza - Jaśliska - Dukla) w miejscowości Wisłok Wielki, około 12km od Komańczy (dokładnie od skrzyżowania dróg 897 i 892). Cerkiew znajduje się około 100m od drogi. Dojazd do cerkwi jest oznakowany.