Cerkiew w Żłobku

Cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia NMP w Żłobku (Żołobku)(obecnie kościół filialny pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy)

Historia

Źródła historyczne wykazują, że cerkiew w Żłobku była już w 1782 roku, jednakże nie stała w tym samym miejscu, co obecna. Jest to dość rzadko spotykane, gdyż najczęściej nowa cerkiew powstaje dokładnie na miejscu swojej poprzedniczki. W tym wypadku nowy budynek powstał około 300 metrów dalej. Obecnie w miejscu starej cerkwi stoi żelazny krzyż z 1914 roku.

Cerkiew, którą można podziwiać do dziś powstała w 1830 roku. Jako świątynia grekokatolicka funkcjonowała do początku lat 50-tych, gdy to większość prawosławnych mieszkańców została przesiedlona. Po roku 1951 opuszczoną cerkiew zamieniono w magazyn szyszek. Funkcję tę pełniła do 1976 roku. W latach 1977-1979 świątynia została przejęta przez kościół katolicki.

Dziś

Obecnie w budynek cerkwi użytkowany jest przez wiernych wyznania rzymskokatolickiego. Znajduje się tutaj kościół filialny pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy (parafia w Czarnej).

Architektura

Cerkiew jest budowlą drewnianą, obitą gontem, orientowaną, dwudzielną o konstrukcji zrębowej. Swoim stylem nawiązuje do świątyń budowanych za rządów austriackich. Podobny styl architektoniczny można spotkać również w cerkwiach w pobliskim Rabem oraz w Czarnej. Ciekawostką jest to, iż budowę cerkwi finansowało państwo.

Poszczególne części zbudowane są na planie prostokąta. Szersza nawa wraz z przedsionkiem po stronie wschodniej, prezbiterium wraz z zakrystią od północy. Dachy dwuspadowe, w całości kryte gontem.

Wnętrze/Wyposażenie

Obecnie wnętrze posiada współczesne wyposażenie. Część dawnego została przewieziona do muzeum w Łańcucie. Do dziś jednak można tu zobaczyć feretron z kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz figurami św. Wojciecha i św. Stanisława.

 

Co warto zobaczyć?

Obok cerkwi znajduje się drewniana dzwonnica słupowa. W pobliżu jest również cmentarz przycerkiewny, jednak nie był on używany do celów grzebalnych. Naprzeciw cerkwi stoi krzyż przydrożny z XIX wieku.

Kategorie: 
Wskazówki Dojazdu: 

Cerkiew znajduje się przy drodze wojewódzkiej 896 (odcinek Ustrzyki Górne - Czarna Górna) w miejscowości Żłobek. Cerkiew znajduje się tuż przy drodze.

Szerokość: 49.345699
Długość: 22.680901

Go to top