Cerkiew pw. Nałożenia Ryzy Najświętszej Maryi Panny w Bóbrce (obecnie kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa)
Historia
Drewniana cerkiew parafialna pochodząca z XVII wieku w latach 1807-1815 była filialną cerkwią parafii w Myczkowicach. W 1830 roku została przebudowana. Najprawdopodobniej to właśnie wtedy dobudowano wieżę widoczną na starych fotografiach. W 1937 roku rozpoczęto budowę nowej murowanej cerkwi, którą ukończono w 1939 roku. Zgodnie z tradycją kiedy powstaje nowa cerkiew, stara zostaje rozebrana. Tak było również w tym wypadku. Starą, drewnianą cerkiew rozebrano zapewne w 1939 roku. Od tego czasu, aż do 1947 roku w nowej cerkwi odbywały się nabożeństwa. Następnie cerkiew przez niemal dekadę użytkowana była jako magazyn spółdzielni produkcyjnej. Przez kolejnych kilka lat korzystali z niej wierni prawosławni. W 1971 roku została przejęta przez kościół rzymskokatolicki. Zaczęto wtedy remont, który zakończył się dwa lata później.
Dziś
Obecnie cerkiew pełni rolę kościoła parafialnego pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Opracowanie: Agnieszka Pytlińska
Bóbrka leży w połowie drogi miedzy Uhercami Mineralnymi a Polańczykiem, przy drodze wojewódzkiej 895. Cerkiew znajduje się w centrum miejscowości.