Cerkiew w Dziurdziowie

Cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Dziurdziowie (obecnie filialna cerkiew prawosławna pw. Opieki Matki Bożej)
Położenie

Dziurdziów to niewielka wieś, która leży na trasie Baligród – Hoczów. Cerkiew pobudowana jest na niewielkim wzniesieniu, na końcu wsi, po lewej stronie drogi.

Historia

Obecna cerkiew murowana stoi na miejscu wcześniejszej – drewnianej. Data powstania cerkwi drewnianej niestety nie jest znana. Cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, którą możemy podziwiać do dziś powstała w 1899 roku, a konsekrowano ją w 1900 roku. W lutym 1953 roku Wojewódzka Rada Narodowa poleciła rozbiórkę kilku cerkwi, w tym również tej znajdującej się w Dziurdziowie. Nie doszło jednak do tego, gdyż budynek został przejęty przez Spółdzielnię Produkcyjną, która urządziła tam magazyn zbożowy. Protokół przekazania budynku spółdzielni zawierał między innymi spis wyposażenia znajdującego się w świątyni w tym: ołtarz, 5 obrazów, pająk (żyrandol). Wszystkie te dobra zostały przewiezione do cerkwi w Zahoczewiu. Po 1956 roku cerkiew została zupełnie opuszczona.

Dziś

Od 1966 roku cerkiew w Dziurdziowie pełni rolę filialnej cerkwi prawosławnej pw. Opieki Matki Bożej.

Architektura

Cerkiew jest murowana. Postawiona na dawnej drewnianej. W 1928 roku przebudowana i powiększono budynek o dwie osie okienne i rozebrano babiniec. Przed wejściem znajduje się trójarkadowa parawanowa dzwonnica pochodząca z początku XX wieku.

Wnętrze/wyposażenie

Obecnie we wnętrzu znajduje się ikonostas, który został przeniesiony z Łańcuta (ze składnicy ikon w muzeum w Łańcucie). Część obecnego wyposażenia pochodzi ze zniszczonej cerkwi w Hoczwi.

Co warto zobaczyć

Obok budynku cerkwi znajduje się cmentarz, który jest nadal użytkowany. Jest tam kilka przedwojennych nagrobków. Warto również zainteresować się murowanym dworkiem Gostwickich. Powstał on w połowie XIX wieku. Niektóre źródła podają, iż poprzedni dworek na miejscu, którego powstał nowy – spłonął podczas przygotowywania i pieczenia ciast wielkanocnych.

Opracowanie: Agnieszka Pytlińska

Kategorie: 
Wskazówki Dojazdu: 

Z drogi wojewódzkiej 893 (Wielka Pętla Bieszczadzka odcinek Baligród - Hoczew - Lesko) w miejscowości Hoczew tuż przy skrzyżowaniu z drogą wojewódzką 894 (Mała Pętla Bieszczadzka odcinek Myczków - Hoczew) należy skręcić w kierunku wsi Dziurdziów. Cerkiew znajduje się po lewej stronie na zboczu wzgórza około 2km od Hoczewa. Zjazd do cerkwi jest oznakowany.

Szerokość: 49.431801
Długość: 22.300200

Go to top