Cerkiew w Kulasznem

Cerkiew p.w. św. Michała w Kulasznem

Historia

Pierwsza cerkiew powstała we wsi najprawdopodobniej w XVI wieku. Kolejna, o której wiadomo zajęła miejsce poprzedniczki w 1761 roku. Ostatnia drewniana cerkiew greckokatolicka powstała wg różnych źródeł w 1901, 1906 lub 1912 roku. Jej patronem był św. Michał Archanioł. Po 1947 roku ze świątyni korzystali wierni zarówno greckokatoliccy jak i rzymskokatoliccy.

W roku 1974 drewniana cerkiew znajdująca się w Kulasznem spłonęła, zaś na jej miejscu postawiono kościół katolicki. Jednakże w skutek starań wiernych wyznania greckokatolickiego w 2004 roku rozpoczęto budowę nowej cerkwi. Znajduje się ona obok cmentarza. Konsekracja tej cerkwi odbyła się 15 lipca 2006 roku. jej głównym patronem został św. Michał Archanioł. Cerkiew powstała w dużej części dzięki ofiarności dawnych mieszkańców wsi, którzy zmuszeni byli do wyemigrowania.

Dziś

Cerkiew w Kulasznem to obecnie najmłodsza z cerkwi znajdujących się na obszarze Bieszczad.

Co warto zobaczyć?

Bezpośrednio przy cerkwi znajduje się cmentarz, na którym można spotkać stare nagrobki. W dalszym ciągu cmentarz ten jest wykorzystywany w celach grzebalnych. Jedną ze znanych w bieszczadzkim świecie osób pochowanych na tym cmentarzu jest Andrzej Wasilewski, znany jako Jędrek Połonina ceniony rzeźbiarz.

Opracowanie: Agnieszka Pytlińska

Kategorie: 
Wskazówki Dojazdu: 

Cerkiew znajduje się przy serpentynach na drodze wojewódzkiej 892 (odcinek Czaszyn - Kulaszne - Rzepedź) w miejscowości Kulaszne. Cerkiew znajduje się przy drodze.

Szerokość: 49.410839
Długość: 22.158190

Go to top