Cerkiew w Myczkowie

Cerkiew pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Myczkowie (obecnie Kościół parafialny p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy)

Historia

Obecny murowany budynek świątyni powstał w 1899 roku na miejscu poprzedniej drewnianej cerkwi. Fundatorem obecnej był Jan Nepomucen Zatorski, ówczesny właściciel wsi. W 1947 roku, podobnie jak inne cerkwie na obszarze Bieszczad, również ta w Myczkowie została opuszczona. W 1948 roku władze powiatowe z siedzibą w Lesku zaproponowały parafii rzymskokatolickiej w Polańczyku przejęcie świątyni, jednakże do tego nie doszło. 2 lutego 1953 roku Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Rzeszowie udzieliło pozwolenia na wyburzenie budynku cerkwi. Do rozbiórki jednak nie doszło. W tym samym czasie w Myczkowie powstała spółdzielnia produkcyjna i to ona została właścicielem budynku. Podczas przejęcia w świątyni znajdował się 1 ołtarz, 3 obrazy i 4 ławki, które zostały przekazane do cerkwi w Zahoczewiu. W budynku natomiast powstał najpierw magazyn maszyn rolniczych, a następnie punkt przechowywania i wymiany mąki. Od 1977 roku cerkiew była użytkowana jako rzymskokatolicki kościół filialny. Od 1981 roku utworzono parafię w Myczkowie.

Dziś

Obecnie budynek cerkwi pełni funkcję kościoła parafialnego p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Architektura

Cerkiew w Myczkowie to świątynia murowana, dwudzielna z pojedynczą wieżą nad babińcem.

Wnętrze/Wyposażenie

Jak już wyżej wspomniano ołtarz, trzy obrazy oraz cztery ławki znajdujące się w cerkwi na początku lat 50-tych, zostały przeniesione do Zahoczewia. W Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku można podziwiać także ikonę św. Mikołaja z XVII wieku pochodzącą z cerkwi w Myczkowie.

Co warto zobaczyć?

Dawny cmentarz przycerkiewny został poszerzony i służy do dziś jako miejsce grzebania zmarłych.

Opracowanie: Agnieszka Pytlińska

Kategorie: 
Wskazówki Dojazdu: 

Cerkiew znajduje się w Myczkowie tuż przy drodze wojewódzkiej 894 (Mała Pętla Bieszczadzka).

Szerokość: 49.379601
Długość: 22.413200

Go to top