Cerkiew w Płonnej

Cerkiew Pokrowy (Opieki) Przenajświętszej Bogurodzicy w Płonnej

Historia

Cerkiew powstała w 1790 roku. Ostatni remont przeprowadzany był w 1927 roku. Jedna z nielicznych fotografii przedstawiających cały budynek świątyni wraz z plebanią datowana jest na lata 40-te XX wieku. Plebania grekokatolicka spłonęła podczas walki w 1944 roku, zaś dwa lata później Wojsko Polskie spaliło wieś Płonną. W następnych latach dwukrotnie ukraińscy mieszkańcy tej wsi byli deportowani. Od tego czasu cerkiew przechodziła różne koleje losu, co doprowadziło do niemal całkowitego jej zniszczenia.

Dziś

Obecnie z dawnej cerkwi pozostały jedynie mury sięgające mniej więcej do wysokości dachu. Obok świątyni znajduje się stary cmentarz, który wysiłkiem mieszkańców wsi został w 2005 roku częściowo uporządkowany. Rok później zajęto się również renowacją zabytkowej dzwonnicy stojącej w pobliży budynku cerkwi.

Jednak pamięć o cerkwi i samej wsi Płonna ciągle żyje wśród byłych mieszkańców i ich potomków. Dzięki ich staraniom została wyremontowana dzwonnica przy cerkwi, uporządkowany cmentarz i jest utrzymywany porządek wokół ruin cerkwi.

Aby przypomnieć o dawnej świetności tego miejsca, na murze cerkwi zawieszono reprodukcje starych ikon i wokół rozmieszczono tablice opowiadające historie wsi i jej świątyni.

Opracowanie: Agnieszka Pytlińska

Kategorie: 
Wskazówki Dojazdu: 

Cerkiew znajduje się przy drodze wojewódzkiej 889 (odcinek Szczawne - Karlików - Bukowsko) w miejscowości Płonna. Cerkiew znajduje się około 100m od drogi, jednak brak oznaczeń i to że cerkiew jest okolona drzewami utrudnia dostrzeżenie. Jednak odcinek drogi wojewódzkiej 889 biegnący przez Płonną jest dość krótki, zatem przy odrobinie uporu można cerkiew odnaleźć. Warto w tym celu skorzystać z poniższej mapki.

Szerokość: 49.432400
Długość: 22.103500

Go to top