Cerkiew w Ustrzykach Dolnych

Cerkiew pw. Zaśnięcia Matki Bożej w Ustrzykach Dolnych

Historia

Cerkiew została wzniesiona i konsekrowana w 1847 roku. Podczas remontu w 1937 roku dach cerkwi został pokryty blachą. W tym też czasie nad nawą wniesiono pseudokopułę. Świątynia użytkowana była jako cerkiew do 1951 roku, kiedy to została oddana wiernym obrządku rzymskiego. Do 1953 roku pełniła funkcje kościoła rzymskokatolickiego, a następnie zamieniona została w magazyn. W tym czasie budowla ulegała ciągłej dewastacji. W 1980 roku świątynia ponownie przekazana została kościołowi obrządku rzymskokatolickiego. W 1985 roku przeprowadzony tam został gruntowny remont. W tym też roku decyzją biskupa przemyskiego cerkiew została zwrócona grekokatolikom.

Dziś

Od 1985 roku świątynia w Ustrzykach Dolnych służy wiernym obrządku wschodniego.

Architektura

Cerkiew jest murowana i otynkowana. Wyraźnie dwudzielna z zamkniętym prezbiterium i szeroką nawą. Od strony północnej do prezbiterium przylega zakrystia.

Co warto zobaczyć?

Nieopodal cerkwi znajduje się dzwonnica parawanowa pochodząca najprawdopodobniej z 1847 roku. Oryginalne dzwony wywiezione zostały w 1951 roku do cerkwi w Strwiążyku, skąd zniknęły. Dzwony obecnie wiszące pochodzą prawdopodobnie z cerkwi w Dźwiniaczu Dolnym.

Znajdujący się w pobliżu cmentarz przycerkiewny jest obecnie pozbawiony nagrobków. Znajduje się tam jedynie dębowy krzyż z 1938 roku postawiony tu z okazji 950-lecia Chrztu Rusi.

Opracowanie: Agnieszka Pytlińska

Kategorie: 
Wskazówki Dojazdu: 

Cerkiew znajduje się w Ustrzykach Dolnych, przy skrzyżowaniu ulic Szkolnej i Gen. Sikorskiego.

Szerokość: 49.431099
Długość: 22.590300

Go to top