Lesko

To małe urocze miasteczko, które co warte odnotowania pomimo, że się nie rozrasta, również nie upada. Zostało założone w II połowie XV wieku przez Kmitów. Niedługo potem przenieśli się z ponurej fortecy Sobień do zamku. Kiedy władze austriackie zapytały leszczan, podobnie jak mieszkańców innych miast Galicji, o to czy życzą sobie linii kolejowej, oni odmówili. Toteż kolej i jej dobrodziejstwa ominęły miasteczko. W latach 1972-1975 Lesko było siedzibą Powiatu Bieszczadzkiego. Lesko to jedno z miast bieszczadzkich, które z pewnością warto odwiedzić.

Kościół parafialny

Jednym z najciekawszych miejsc, które należy zobaczyć jest kościół parafialny wzniesiony w 1530 roku. Od tamtego czasu wielokrotnie przebudowywany. Obecne jego wnętrze jest w stylu późnego baroku. Można w nim zobaczyć XVII-wieczne epitafia, wykonane z czarnego marmuru, miejscowej szlachty. W XIX wieku powstała legenda o wampirze Leskim, który wślizgiwał się wieczorami do kościoła, zjadał świece i rozbijał lampy.

Żydzi w Lesku

W Lesku można również znaleźć wiele zabytków związanych z mieszkającymi tam Żydami. Należy do nich przede wszystkim stojąca przy ulicy Berka Joselewicza manierystyczna synagoga obronna. Budowla w stylu późnego renesansu łączy w sobie dwie funkcje – obronną i kultową. Na ścianie frontowej widnieje hebrajski napis „To miejsce przejmuje grozą, bo to dom Boga”. Obecnie w jej wnętrzu znajduje się Galeria Bieszczadzkich Twórców. W centrum synagogi, podobnie jak w innych takich obiektach, znajdowało się podwyższenie – bima, najczęściej ogrodzone charakterystyczną balustradą. Dziś można podziwiać tę balustradę na froncie jednej z kamienic, ponieważ podczas wojny została tam umieszczona jako krata balkonowa. Następną pamiątką po zamieszkujących w Lesku Żydach jest ogromny zabytkowy kirkut (cmentarz żydowski). Znajduje się tam około 2 tysięcy macew nagrobnych. Wiele z nich pochodzi jeszcze z XVI wieku.

Zamek Kmitów

W parku nad Sanem znajduje się zamek Kmitów. Wybudowany w początkowych latach XVI wieku, był później wielokrotnie przebudowywany. Obecnie jedynie w części zachował późnogotycki charakter. Dzisiaj w budynku tym znajduje się ośrodek wczasowy Zamek.

Sobień

Niedaleko Leska jest się góra Sobień, na której znajdują się ruiny średniowiecznego zamku Kmitów. W zamku tym odbywało się wesele Władysława Jagiełły z Elżbietą Granowską (trzecią żoną króla). Swoją siedzibę miał tam również największy wielmoża królestwa (a dodatkowo najstarszy – dożył 76 lat) Piotr Kmita. Tu również mieściła się najdawniejsza siedziba władców wołoskich.

Opracowanie: Agnieszka Pytlińska

Na mapie: 
Kategorie: 
Go to top