Miasto powstało na opadającej do Sanu Górze Parkowej. Jej podcięty skarpą skraj dźwiga budynki starówki, zaś na cyplu blisko urwiska stoi zamek. Schodkowe uliczki zbiegające skarpą nazwano Schodami Franciszkańskimi, Schodami Zamkowymi, Schodami Metalowców oraz Schodami Balowskimi.
Sanok proponuje turystom bardzo wiele różnorakich atrakcji. Ciekawym obiektem dla zwiedzających z pewnością okaże się zamek oraz rynek wraz ze swoimi zabytkowymi świątyniami. Miłośników malarstwa zadowoli wizyta w Muzeum Historycznym Ziemi Sanockiej. Natomiast pasjonaci budownictwa ludowego na pewno nie ominą skansenu.
Zamek
Zamek to ogromny gmach znajdujący się nieopodal rynku. Historia zamku sięga wczesnego średniowiecza, kiedy to właśnie w tym miejscu znajdował się najprawdopodobniej ośrodek władztwa nad Ziemią Sanocką. Z tego czasu zachowało się niewiele – fragmenty ceramiki oraz szkielety. W średniowieczu powstał tu drewniany zamek - siedziba książąt halickich, a następnie Kazimierzowskiego starosty. W pobliskim kościele brał ślub Władysław Jagiełło ze swoją trzecią żoną Elżbietą Granowską. Nieco później zamieszkiwała tutaj także wdowa po Władysławie Jagielle a za razem jego czwarta żona królowa Sonka. W następnych latach Sanok został włączony do włości królowej Bony, która zainicjowała renesansowa przebudowę zamku. Na początku XVI wieku powstała tu trójskrzydłowa rezydencja z basztą i dziedzińcem. Dziś pozostał jedynie budynek główny. Podczas wojny Napoleona z Austrią w 1809 roku Sanok został zajęty przez wojska Księstwa Warszawskiego, lecz na krótko. Następnym właścicielem ziem sanockich a w tym również zamku stali się Austriacy. Obecnie znajduje się tam Muzeum Historyczne Ziemi Sanockiej.
Rynek
Skoro jest wspaniały zamek, niedaleko powinno być również miasto. To stwierdzenie oczywiście ma swoje odbicie zarówno w historycznej jak i obecnej zabudowie Sanoka. W pobliżu zamku znajduje się miejska starówka, w tym zabytkowy rynek. W jego zabudowie dominuje XIX-sto wieczny ratusz, zaś nieopodal wspaniale prezentuje się klasztor franciszkanów. Do Sanoka zakonników sprowadził już w 1377 roku książę Władysław Opolczyk. Kościół i klasztor murowany został wzniesiony na początku XVII wieku. Odbywały się w tym miejscu zjazdy szlachty z obszaru ziemi sanockiej. Kościół, dzisiejszy wygląd zawdzięcza wielokrotnej przebudowie. Pozostałością z XVII wieku jest obraz przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem oraz epitafium Amelii Mniszkówny, której piękny nagrobek znajduje się w kościele w Dukli.
Kościół Przemienienia Pańskiego
Znajduje się nieopodal rynku przy placu św. Michała neoromański kościół parafialny. Sam kościół znajdował się w tym miejscu już za czasów Jagiełły, który ślubował tu swojej trzeciej żonie Elżbiecie Granowskiej. Od tamtego czasu kościół był już wielokrotnie przebudowywany. Obecnie świątynia kryje między innymi płytę nagrobną Sebastiana Lubomirskiego z roku 1558.
Opracowanie: Agnieszka Pytlińska