Niewielkie miasto liczące niewiele ponad 10 tysięcy mieszkańców. Jest najdalej położonym na południowy wschód ośrodkiem miejskim w Polsce. To stolica bieszczadzkiego narciarstwa. Znajdują się tutaj wyciągi na Lawortę, Gromadzyń oraz Małego Króla. Ustrzyki Dolne to także punkt wypadowy w najwyższe partie okolicznych gór.
Nazwa miasta pochodzi od dwóch strumyków, które miejscowi nazywali US – ujście i RZYK – rzeka, czyli ujście rzeki. Wieś Ustrzyki została założona przez Iwonię Unihowskiego herbu Przestrzał w 1509 roku. Dalszy rozwój miejscowość zawdzięcza jego potomkowi Maciejowi Stanisławowi Ustrzyckiemu, który za zasługi oraz ufundowanie kościoła w Jasieniu w 1670 roku stał się właścicielem tych ziem. Została tu utworzona gmina królewska i parafia. W 1723 roku Ustrzyki Dolne uzyskały prawa miejskie. W drugiej połowie XIX wieku przez miasto poprowadzona została linia kolejowa łącząca Węgry z twierdzą Przemyśl. Nosiła ona nazwę Pierwszej Węgirsko - Galicyjskiej Kolei Żelaznej. Podczas I wojny światowej na terenach miasta toczyły się walki wojsk rosyjskich z austriackimi. Podobnie podczas II wojny światowej, co niemal doszczętnie je zniszczyło. 12. września 1939 roku miasto zajęli hitlerowcy, a już 17 dni później przejęła je Armia Czerwona. Na mocy traktatu Ribbentrop – Mołotow w listopadzie Ustrzyki zostały włączone do terytorium Ukraińskiej SRR. Następnie miasto znowu zajęli Niemcy, a po wojnie ponownie znalazło się w granicach ZSRR. Ustrzyki Dolne należały do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich do 1951 roku, kiedy to zostały zwrócone Polsce w zamian za rejon Sokola.
Architektura drewniana
Podobnie jak pozostałe miasta bieszczadzkie warto również odwiedzić Ustrzyki Dolne. Można tu zobaczyć wiele zabytkowych budynków drewnianych. Na terenie gminy zachowało się 11 cerkwi drewnianych. Na największe zainteresowanie zasługują bojkowska cerkiew w Równi z początków XVIII wieku oraz zaledwie pięćdziesięcioletnia cerkiew w Hoszowie, która uważana jest za arcydzieło ciesielstwa.
Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego
W Ustrzykach warto również odwiedzić Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Można tam oglądać stałą ekspozycję „Bieszczady dawniej i dziś”. Powinno się tam zajrzeć chociażby dlatego, aby dowiedzieć się, co można zobaczyć idąc w góry. Nie każdy przecież potrafi dokładnie określić gatunek ptaka, który zobaczył. Ekspozycja wypchanych ptaków da możliwość porównania tych najciekawszych. Można tu również podziwiać wypchane wilki, niedźwiedzia czy stadko dzików. Wystawa z pewnością zainteresuje najmłodszych turystów.
Opracowanie: Agnieszka Pytlińska