drewniana

  • Cerkiew w Wisłoku Wielkim

    Cerkiew pw. św. Onufrego w Wisłoku Wielkim (Obecnie kościół rzymskokatolicki p.w. św. Onufrego) - Drewniana cerkiew pochodząca z roku 1853 z kompletnym ikonostasem pochodzącym prawdopodobnie z okresu budowy świątyni. Ikonostas ten jest dość charakterystyczny, ponieważ jego autor celowo pominął rząd ikon prazdników (przedstawiających najważniejsze święta liturgiczne w roku). Tuż przy cerkwi znajduje się dzwonnica brama, zbudowana w 1902 roku

  • Cerkiew w Orelcu

    Cerkiew greckokatolicka pw. Zaśnięcia św. Anny w Orelcu (następnie kościół rzymskokatolicki pw. św. Józefa) - Ponad 250-o letnia świątynia drewniana to jeden z cenniejszych bieszczadzkich zabytków. Część uratowanych przed zniszczeniem ikon cerkwi w Orelcu można podziwiać w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Warto wspomnieć, że jeszcze do 1963 roku w świątyni był ołtarz główny oraz dwa ołtarze boczne i ikonostas.

  • Cerkiew w Polanie

    Cerkiew greckokatolicka pw. św. Mikołaja w Polanie (obecnie kościół rzymskokatolicki pw. Przemienienia Pańskiego) - Cerkiew drewniana, pochodząca z 1790r, lub nawet z okresu wcześniejszego. Z polichromią ornamentalno-figuralną przedstawiającą wyobrażenie Trójcy Świętej i Serafiny. Pierwotny wystrój cerkwi można zobaczyć min. w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku i Muzeum Narodowym w Krakowie. Przy cerkwi dzwonnica.

  • Cerkiew greckokatolicka pw. Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja w Moczarach (obecnie kościół filialny parafii rzymskokatolickiej w Jasieniu) - Drewniana cerkiew z 1919 roku. Obok cerkwi ciekawa ażurowa dzwonnica oparta na konstrukcji słupowej, a także cmentarz z nagrobkami z początku XX wieku.

  • Cerkiew w Michniowcu

    Cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia Bogurodzicy w Michniowcu (ob. rzymskokatolicki kościół filialny pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela parafii w Czarnej) - Drewniana cerkiew znajdująca się tuż przy granicy z Ukrainą. Przy cerkwi dzwonnica o ciekawej zrębowo - szkieletowej konstrukcji.

  • Cerkiew w Łodynie

    Cerkiew pw. Archanioła Michała w Łodynie (obecnie kościół rzymskokatolicki pw. św. Andrzeja Boboli) - cerkiew z końca XIX wieku. W cerkwi można zobaczyć ikony z dawnego wyposażenia cerkwi - nawet z XVI wieku. Przy cerkwi odrobinę młodsza dzwonnica parawanowa.

  • Cerkiew w Liskowatem

    Cerkiew greckokatolicka, parafialna, pw. Narodzenia NP Marii w Liskowatem - Cerkiew drewniana powstała w 1832r., zbudowana w bardzo rzadko spotykanym w Polsce (3 cerkwie w całym kraju) stylu bojkowskim prostym. Wejścia na teren cerkwi broni murowana brama-dzwonnica z XIX wieku. W pobliżu przycerkiewny cmentarz ze starymi mogiłami.

  • Cerkiew w Leszczowatem

    Cerkiew greckokatolicka pw. św. Paraskewii w Leszczowatem (obecnie kościół filialny Matki Bożej Różańcowej w Wańkowej) - Cerkiew drewniana pochodząca z początku XX wieku. Jednak wzmianki o cerkwi w tej miejscowości pochodzą z początków XVIII wieku. Cerkiew może się poszczycić dobrze zachowanymi dwoma ołtarzami bocznymi, cyborium, polichromią, carskimi i diakońskimi wrotami. Obok cerkwi zabytkowa dzwonnica (1717r) i grobowiec rodziny Kraińskich.

  • Cerkiew w Krościenku

    Cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia Bogurodzicy w Krościenku (obecnie kościół pw. Narodzenia NMP) - Cerkiew drewniana której budowę ukończono w roku 1799. Część ikonostasu można oglądać w Łańcuckim Zamku-Muzeum w dziale sztuki cerkiewnej. Przed wejściem do cerkwi znajduje się dzwonnica zbudowana w XIX wieku. Obok cerkwi można oglądać zabytkowy cmentarz.

  • Cerkiew w Jałowem

    Cerkiew greckokatolicka pw. św. Mikołaja w Jałowem (obecnie kościół rzymskokatolicki pw. Wniebowzięcia Matki Bożej) - Cerkiew drewniana położona malowniczo na wzgórzu górującym nad okolicą. Świątynia pochodzi z 1903r. i jest następczynią cerkwi zbudowanej w 1803r. Przy cerkwi można podziwiać dzwonnicę i kilka zabytkowych nagrobków, natomiast odrobinę dalej można zobaczyć ruiny kaplicy grobowej Anny Nowosielskiej.

Strony

Subskrybuj drewniana
Go to top