dzwonnica

  • Cerkiew w Bandrowie Narodowym

    Cerkiew grekokatolicka pw. św. Apostoła Łukasza w Bandrowie Narodowym (Obecnie kościół katolicki pw. św. Andrzeja Boboli) - Obecna drewniana cerkiew została przeniesiona tu z Jasienia, jednak nie jest to pierwsza cerkiew w Bandrowie. Pierwsza cerkiew greckokatolicka w Bandrowie powstała około 1513 roku, zaś pierwsze informacje o niej pochodzą z 1564 roku. Kolejne cerkwie były budowane w tym samym miejscu (ilość nieznana). Ostatnia świątynia w Bandrowie została zbudowana w 1880 roku. Jednakże nie dotrwała do dzisiejszych czasów. Obiekt ten został opuszczony po wysiedleniach w 1951 roku. W 1952 lub 1954 roku (źródła podają różne daty) cerkiew została rozebrana.

  • Cerkiew w Bereźnicy Wyżnej

    Cerkiew greckokatolicka pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Bereźnicy Wyżnej (obecnie Kościół filialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny) - Drewniana cerkiew datowana na 1830 lub 1839 rok, stojąca w miejscu pierwszej cerkiwi parafialna powstałej w Bereźnicy Wyżnej w 1515 roku. W cerkwi zachowała się duża część ikonostasu, na którym można zobaczyć ikony z XIX wieku. Brakuje w nim kilku prazdników ukradzionych w latach 80-ty XX wieku. Strop i ściany ozdobione sa polichromią figuralną. W zakrystii znajduje się również przedwojenne tabernakulum. W pobliżu cerkwi stoi dwukondygnacyjna, drewniana dzwonnica pochodząca z 1830 roku. Wewnątrz znajduje się dzwon wykonany w 1868 roku. Obok cerkwi jest również cmentarz przycerkiewny.

  • Cerkiew w Turzańsku

    Cerkiew prawosławna p.w. św. Michała Archanioła w Turzańsku (Obecnie cerkiew filialna parafii w Komańczy) - Datowana na początek XIX wieku drewniana, trójdzielna cerkiew, zaliczana do cerkwi łemkowskiej typu północno-wschodniego w wariancie bezwieżowym. Wewnątrz cerkwi znajduje się ikonostas z początku XIX wieku. Autorem ikon znajdujących się w nim jest Josyp Bukowczyk. Część ikon jest oryginalna, natomiast pozostałe które skradziono, zastąpiono kopiami. W pobliżu cerkwi jest trójkondygnacyjna drewniana dzwonnica zwieńczona dachem z baniastym hełmem, pochodząca z 1817 roku. Po drugiej stronie znajduje się cmentarz przycerkiewny z kilkoma nagrobkami.

  • Cerkiew w Orelcu

    Cerkiew greckokatolicka pw. Zaśnięcia św. Anny w Orelcu (następnie kościół rzymskokatolicki pw. św. Józefa) - Ponad 250-o letnia świątynia drewniana to jeden z cenniejszych bieszczadzkich zabytków. Część uratowanych przed zniszczeniem ikon cerkwi w Orelcu można podziwiać w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Warto wspomnieć, że jeszcze do 1963 roku w świątyni był ołtarz główny oraz dwa ołtarze boczne i ikonostas.

  • Cerkiew w Polańczyku

    Cerkiew parafialna pw. św. Męczennicy Paraskiewii w Polańczyku (obecnie kościół Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości) - Murowana cerkiew powstała w 1907r. Znajduje się w niej cudowna ikona Matki Boskiej Łopieńskiej oraz główny ołtarz przeniesione z Łopienki do Polańczyka przez ks. Franciszka Stopę.

  • Cerkiew w Polanie

    Cerkiew greckokatolicka pw. św. Mikołaja w Polanie (obecnie kościół rzymskokatolicki pw. Przemienienia Pańskiego) - Cerkiew drewniana, pochodząca z 1790r, lub nawet z okresu wcześniejszego. Z polichromią ornamentalno-figuralną przedstawiającą wyobrażenie Trójcy Świętej i Serafiny. Pierwotny wystrój cerkwi można zobaczyć min. w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku i Muzeum Narodowym w Krakowie. Przy cerkwi dzwonnica.

  • Cerkiew w Dziurdziowie

    Cerkiew grekokatolicka pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Dziurdziowie (obecnie filialna cerkiew prawosławna pw. Opieki Matki Bożej) - Murowana cerkiew konsekrowana w roku 1900, stojąca w miejscu wcześniejszej drewnianej. Przed wejściem można zobaczyć dzwonnicę pochodzącą z początku XX wieku. Przy cerkwi cmentarz z nagrobkami także z początku XX wieku.

  • Cerkiew w Liskowatem

    Cerkiew greckokatolicka, parafialna, pw. Narodzenia NP Marii w Liskowatem - Cerkiew drewniana powstała w 1832r., zbudowana w bardzo rzadko spotykanym w Polsce (3 cerkwie w całym kraju) stylu bojkowskim prostym. Wejścia na teren cerkwi broni murowana brama-dzwonnica z XIX wieku. W pobliżu przycerkiewny cmentarz ze starymi mogiłami.

  • Cerkiew w Leszczowatem

    Cerkiew greckokatolicka pw. św. Paraskewii w Leszczowatem (obecnie kościół filialny Matki Bożej Różańcowej w Wańkowej) - Cerkiew drewniana pochodząca z początku XX wieku. Jednak wzmianki o cerkwi w tej miejscowości pochodzą z początków XVIII wieku. Cerkiew może się poszczycić dobrze zachowanymi dwoma ołtarzami bocznymi, cyborium, polichromią, carskimi i diakońskimi wrotami. Obok cerkwi zabytkowa dzwonnica (1717r) i grobowiec rodziny Kraińskich.

  • Cerkiew w Krościenku

    Cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia Bogurodzicy w Krościenku (obecnie kościół pw. Narodzenia NMP) - Cerkiew drewniana której budowę ukończono w roku 1799. Część ikonostasu można oglądać w Łańcuckim Zamku-Muzeum w dziale sztuki cerkiewnej. Przed wejściem do cerkwi znajduje się dzwonnica zbudowana w XIX wieku. Obok cerkwi można oglądać zabytkowy cmentarz.

Strony

Subskrybuj dzwonnica
Go to top