dzwonnica parawanowa

 • Cerkiew w Brzegach Dolnych

  Cerkiew Michała Archanioła w Brzegach Dolnych (obecnie kościół parafialny pw. Matki Boskiej Różańcowej) - Drewniana świątynia została wzniesiona w 1844 roku na miejscu swojej poprzedniczki pochodzącej co najmniej z początku XVII wieku. W cerkwi nie zachowało się jej pierwotne wyposażenie. Na ścianach i stropie zachowała się polichromia figuralna i ornamentalna. Obecnie najcenniejszym elementem wyposażenia są XVIII wieczne rzeźby, które pochodzą z kościoła w Przeworsku. W pobliżu cerkwi znajduje się murowana dzwonnica parawanowa.

 • Cerkiew w Radoszycach

  Cerkiew greckokatolicka p.w. św. Dymitra w Radoszycach (ob. kościół rzymskokatolicki Matki Bożej Wspomożycielki) - Drewniana cerkiew pochodząca z 1868 roku. Wybudowana w stylu wschodniołemkowskim w wariancie wieżowym. We wnętrzu świątyni można podziwiać polichromię z XIX wieku. Znajduje się tu również XIX wieczny ikonostas, jednakże część ikon znajdujących się w nim została skradziona w 1991 roku. Obecnie miejsca skradzionych obrazów zajmują ich XX wieczne kopie.

 • Cerkiew w Ustrzykach Dolnych

  Cerkiew pw. Zaśnięcia Matki Bożej w Ustrzykach Dolnych - Murowana cerkiew w bardzo dobrym stanie. Nieopodal znajduje się dzwonnica parawanowa oraz pusty (nie licząc dębowego krzyża z 1938 roku postawionego tu z okazji 950-lecia Chrztu Rusi) cmentarz przycerkiewny.

 • Cerkiew w Polańczyku

  Cerkiew parafialna pw. św. Męczennicy Paraskiewii w Polańczyku (obecnie kościół Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości) - Murowana cerkiew powstała w 1907r. Znajduje się w niej cudowna ikona Matki Boskiej Łopieńskiej oraz główny ołtarz przeniesione z Łopienki do Polańczyka przez ks. Franciszka Stopę.

 • Cerkiew w Olszanicy

  Cerkiew greckokatolicka pw. Zaśnięcia Matki Bożej w Olszanicy (obecnie kościół rzymskokatolicki pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy) - Piękna murowana cerkiew pochodząca z 1923 roku, stojąca na miejscu starszej, drewnianej cerkwi datowanej na rok 1815. Przy cerkwi znajduje się dzwonnica z dzwonami 1630 i 1922 roku,

 • Cerkiew w Łodynie

  Cerkiew pw. Archanioła Michała w Łodynie (obecnie kościół rzymskokatolicki pw. św. Andrzeja Boboli) - cerkiew z końca XIX wieku. W cerkwi można zobaczyć ikony z dawnego wyposażenia cerkwi - nawet z XVI wieku. Przy cerkwi odrobinę młodsza dzwonnica parawanowa.

Subskrybuj dzwonnica parawanowa
Go to top