konstrukcja zrębowa

  • Cerkiew w Wańkowej

    Cerkiew w Wańkowej (obecnie kościół rzymskokatolicki pw. Matki Bożej Różańcowej) - Pochodząca najprawdopodobniej z 1725 roku, drewniana cerkiew przeniesiona w 1985 roku z Ropienki gdzie stał opuszczona. Po przeniesieniu budowli do Wańkowej, została ona zrekonstruowana i dostosowana do potrzeb kościoła rzymskokatolickiego.

  • Cerkiew w Bandrowie Narodowym

    Cerkiew grekokatolicka pw. św. Apostoła Łukasza w Bandrowie Narodowym (Obecnie kościół katolicki pw. św. Andrzeja Boboli) - Obecna drewniana cerkiew została przeniesiona tu z Jasienia, jednak nie jest to pierwsza cerkiew w Bandrowie. Pierwsza cerkiew greckokatolicka w Bandrowie powstała około 1513 roku, zaś pierwsze informacje o niej pochodzą z 1564 roku. Kolejne cerkwie były budowane w tym samym miejscu (ilość nieznana). Ostatnia świątynia w Bandrowie została zbudowana w 1880 roku. Jednakże nie dotrwała do dzisiejszych czasów. Obiekt ten został opuszczony po wysiedleniach w 1951 roku. W 1952 lub 1954 roku (źródła podają różne daty) cerkiew została rozebrana.

  • Cerkiew w Brzegach Dolnych

    Cerkiew Michała Archanioła w Brzegach Dolnych (obecnie kościół parafialny pw. Matki Boskiej Różańcowej) - Drewniana świątynia została wzniesiona w 1844 roku na miejscu swojej poprzedniczki pochodzącej co najmniej z początku XVII wieku. W cerkwi nie zachowało się jej pierwotne wyposażenie. Na ścianach i stropie zachowała się polichromia figuralna i ornamentalna. Obecnie najcenniejszym elementem wyposażenia są XVIII wieczne rzeźby, które pochodzą z kościoła w Przeworsku. W pobliżu cerkwi znajduje się murowana dzwonnica parawanowa.

  • Cerkiew w Rudence

    Cerkiew Opieki Najświętszej Maryi Panny w Rudence (obecnie kościół rzymskokatolicki pw. Matki Bożej nieustającej pomocy) - Pochodząca z połowy XIX wieku, drewniana cerkiew pozbawiona niestety w wyniku kradzieży, większości zabytkowego wyposażenia. Dzisiaj można jeszcze obejrzeć XIX-to wieczną polichromię przedstawiającą Trójcę Świętą, oraz 3 ikony które zostały sprzedane do Muzeum Historycznego w Sanoku.

  • Cerkiew w Bereźnicy Wyżnej

    Cerkiew greckokatolicka pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Bereźnicy Wyżnej (obecnie Kościół filialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny) - Drewniana cerkiew datowana na 1830 lub 1839 rok, stojąca w miejscu pierwszej cerkiwi parafialna powstałej w Bereźnicy Wyżnej w 1515 roku. W cerkwi zachowała się duża część ikonostasu, na którym można zobaczyć ikony z XIX wieku. Brakuje w nim kilku prazdników ukradzionych w latach 80-ty XX wieku. Strop i ściany ozdobione sa polichromią figuralną. W zakrystii znajduje się również przedwojenne tabernakulum. W pobliżu cerkwi stoi dwukondygnacyjna, drewniana dzwonnica pochodząca z 1830 roku. Wewnątrz znajduje się dzwon wykonany w 1868 roku. Obok cerkwi jest również cmentarz przycerkiewny.

  • Cerkiew w Rabem

    Cerkiew greckokatolicka pw. św. Mikołaja w Rabem (ob. rzymskokatolicki kościół filialny pw. Świętej Rodziny) - Pochodząca z 1861 roku, drewniana cerkiew nawiązująca do stylu klasycznego drewnianej architektury cerkiewnej, jednak posiadająca klasyczne cechy stylu bojkowskiego tj. orientowanie, konstrukcję zrębową, obicie itp. Przy cerkwi dzwonnica pochodząca z lat 40-tych XX wieku, a nieopodal cmentarz.

  • Cerkiew w Radoszycach

    Cerkiew greckokatolicka p.w. św. Dymitra w Radoszycach (ob. kościół rzymskokatolicki Matki Bożej Wspomożycielki) - Drewniana cerkiew pochodząca z 1868 roku. Wybudowana w stylu wschodniołemkowskim w wariancie wieżowym. We wnętrzu świątyni można podziwiać polichromię z XIX wieku. Znajduje się tu również XIX wieczny ikonostas, jednakże część ikon znajdujących się w nim została skradziona w 1991 roku. Obecnie miejsca skradzionych obrazów zajmują ich XX wieczne kopie.

  • Cerkiew w Rzepedzi

    Cerkiew greckokatolicka p.w. św. Mikołaja w Rzepedzi - Datowana na rok 1824 drewniana cerkiew, w której można podziwiać polichromię figuralno-ornamentalną pochodzącą z 1896 roku i czterostrefowy, architektoniczny Ikonostas uzupełniony w 1896 roku. W ikonostasie część ikon z nim współczesny i nietypowe, owalne ikony namiestne. Przy cerkwi, równa jej wiekiem dzwonnica słupowa i przycerkiewny cmentarz, gdzie znajduje się m.in. nagrobek Iwana Wrchoła (zm. 1927 r.).

  • Cerkiew w Smolniku n. Sanem

    Cerkiew greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła w Smolniku n. Sanem, (obecnie kościół rzymskokatolicki pw. Wniebowzięcia NMP) - Drewniana cerkiew wzniesiona w 1791 roku, zbudowana jako trójdzielna w stylu bojkowskim. Do dziś wewnątrz cerkwi zachowała się polichromia datowana na XVIII wiek oraz obraz Wniebowzięcia Matki Boskiej z 1748 roku. W pobliżu cerkwi znajduje się niewielki cmentarz.

  • Cerkiew w Żłobku

    Cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia NMP w Żłobku (Żołobku)(obecnie kościół filialny pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy) - Drewniana cerkiew datowana na rok 1830-y. Obok cerkwi dzwonnica o konstrukcji słupowej i przycerkiewny cmentarz. Nie jest to pierwsza cerkiew w tej miejscowości, w miejscu poprzedniej z 1782 roku, stoi żelazny krzyż z 1914 roku.

Strony

Subskrybuj konstrukcja zrębowa
Go to top