kopuła

  • Cerkiew w Zagórzu

    Cerkiew św. Michała Archanioła w Zagórzu (prawosławna) - Prawosławna cerkiew z kamienną nawą i okazałą, dwukondygnacyjną wieżą. Której dolna kondygnacja jest murowana, otynkowana na biało, górna – węższa, drewniana. Wieża zwieńczona jest baniastym hełmem z latarnią i kopułą. Wewnątrz cerkwi znajduje się zabytkowy ikonostas.

  • Cerkiew w Wielopolu (Zagórzu)

    Cerkiew św. Archanioła Michała w Wielopolu (obecnie Zagórz) - Murowana cerkiew znajdująca się w Wielopolu (obecnie część Zagórza), pobudowana w miejscu jednej lub kilku poprzednich drewnianych cerkwi, o których wzmianki pochodzą z 1482r. Historia budowy cerkwi jest długa, ponieważ budowę przerwała II Wojna Światowa. Obecnie cerkiew jest użytkowana przez wiernych wyznania greckokatolickiego.

  • Cerkiew w Manastercu

    Cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego w Manastercu - Drewniana cerkiew pochodząca z początku XIX wieku. Przy cerkwi można oglądać już tylko jeden nagrobek na przycerkiewnym cmentarzu. W roku 2000 podczas remontu dobudowano dwie zakrystie po obu stronach świątyni.

  • Cerkiew w Myczkowcach

    Cerkiew greckokatolicka pw. św. Jerzego w Myczkowcach (obecnie kościół rzymskokatolicki pw. Matki Boskiej Częstochowskiej) - Murowana cerkiew pochodząca z początku XX wieku. Zbudowana z cegły i kamienia w stylu ukraińskim. Wewnątrz świątyni godna uwagi polichromia, wykonana 1973 roku przez Andrzeja i Irenę Chojkowskich.

  • Cerkiew greckokatolicka pw. Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja w Moczarach (obecnie kościół filialny parafii rzymskokatolickiej w Jasieniu) - Drewniana cerkiew z 1919 roku. Obok cerkwi ciekawa ażurowa dzwonnica oparta na konstrukcji słupowej, a także cmentarz z nagrobkami z początku XX wieku.

  • Cerkiew w Michniowcu

    Cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia Bogurodzicy w Michniowcu (ob. rzymskokatolicki kościół filialny pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela parafii w Czarnej) - Drewniana cerkiew znajdująca się tuż przy granicy z Ukrainą. Przy cerkwi dzwonnica o ciekawej zrębowo - szkieletowej konstrukcji.

  • Cerkiew w Kulasznem

    Cerkiew p.w. św. Michała w Kulasznem - najmłodsza bieszczadzka cerkiew, konsekrowana w 2006 roku. Warto się zatrzymać i spojrzeć jak wygląda dzisiejsza architektura cerkiewna, a przy okazji podziwiać także widoki jakie roztaczają się wokół cerkwi.

  • Cerkiew w Leszczowatem

    Cerkiew greckokatolicka pw. św. Paraskewii w Leszczowatem (obecnie kościół filialny Matki Bożej Różańcowej w Wańkowej) - Cerkiew drewniana pochodząca z początku XX wieku. Jednak wzmianki o cerkwi w tej miejscowości pochodzą z początków XVIII wieku. Cerkiew może się poszczycić dobrze zachowanymi dwoma ołtarzami bocznymi, cyborium, polichromią, carskimi i diakońskimi wrotami. Obok cerkwi zabytkowa dzwonnica (1717r) i grobowiec rodziny Kraińskich.

  • Cerkiew w Krościenku

    Cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia Bogurodzicy w Krościenku (obecnie kościół pw. Narodzenia NMP) - Cerkiew drewniana której budowę ukończono w roku 1799. Część ikonostasu można oglądać w Łańcuckim Zamku-Muzeum w dziale sztuki cerkiewnej. Przed wejściem do cerkwi znajduje się dzwonnica zbudowana w XIX wieku. Obok cerkwi można oglądać zabytkowy cmentarz.

  • Cerkiew w Hoszowie

    Cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja w Hoszowie (obecnie kościół rzymskokatolicki p.w. bł. Bronisławy ) - Stosunkowo młoda Bieszczadzka cerkiew drewniana, wybudowana w miejscu swojej poprzedniczki i wzniesiona w stylu ukraińskim. Ciekawa architektonicznie dzwonnica oraz mały przycerkiewny cmentarz. Położona kilka kilometrów od Ustrzyk dolnych.

Strony

Subskrybuj kopuła
Go to top