narodowy styl ukraiński

  • Cerkiew w Hoszowie

    Cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja w Hoszowie (obecnie kościół rzymskokatolicki p.w. bł. Bronisławy ) - Stosunkowo młoda Bieszczadzka cerkiew drewniana, wybudowana w miejscu swojej poprzedniczki i wzniesiona w stylu ukraińskim. Ciekawa architektonicznie dzwonnica oraz mały przycerkiewny cmentarz. Położona kilka kilometrów od Ustrzyk dolnych.

  • Cerkiew w Hoszowczyku

    Cerkiew greckokatolicka Narodzenia Matki Bożej w Hoszowczyku (obecnie rzymskokatolicki kościół filialny Narodzenia Matki Bożej) - Cerkiew drewniana pochodząca z 1926r. Zbudowana w tzw. stylu cerkwi huculskiej (narodowy styl ukraiński). Obok cerkwi znajduje się stary przycerkiewny cmentarz z paroma nagrobkami oraz kilka mogił powojennych osadników.

  • Cerkiew w Bystrem

    Cerkiew greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła w Bystrem - Cerkiew drewniana pochodząca z początku XX wieku, wybudowana w miejscu dwóch poprzednich świątyń z ok. 1607r i 1681r. Cerkiew swoim wyglądem nawiązuje do nagrodowego stylu ukraińskiego - czyli tzw. stylu cerkwi huculskiej. Niestety cerkiew jest na granicy zawalenia, ale Bieszczadzkie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami cały czas toczy walkę o jej odnowienie.

  • Cerkiew w Chmielu

    Cerkiew pw. św. Mikołaja w Chmielu (obecnie świątynia filialna parafii w Dwerniku) - Jedna z czterech bieszczadzkich cerkwi zbudowanych w tzw. narodowym stylu ukraińskim. Cerkiew pochodzi z 1906r i powstała w miejscu poprzednich świątyń z ok 1584r i 1795r. Przy cerkwi znajduje się kilka nagrobków pochodzących z XIX wieku i płytę nagrobną Fieronii z Dubrawskich Orlickiej z 1644r. pokrytą inskrypcjami w języku staro-cerkiewno-słowiańskim.

Subskrybuj narodowy styl ukraiński
Go to top