orientowana

  • Cerkiew w Baligrodzie

    Cerkiew greckokatolicka p.w. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Baligrodzie - Zbudowana w 1829 roku, murowana z kamienia cerkiew greckokatolicka. Niestety oryginalne wyposażenie cerkwi, a w tym ikonostas z 1908r, zostało wywiezione w 1947 roku przez żołnierzy KBW. Jednakże jedną z ikon, przedstawiająca Matkę Boską z Dzieciątkiem, udało się uratować. Znajduje się obecnie w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

  • Cerkiew w Zwierzyniu

    Cerkiew p.w. Zmartwychwstałego Chrystusa w Zwierzyniu (Obecnie kościół rzymskokatolicki pw. Św. Jana Chrzciciela) - Pochodząca z końca XVII wieku, murowana cerkiew wzniesiona blisko koryta Sanu. W cerkwi znajduje się zabytkowy kielich gładki z sześciolistna stopą pochodzący z 1840 roku. Nieopodal znajduje się cudowne źródełko, którego wody leczą. Zawsze tu można spotkać pielgrzymujące osoby. Niedaleko od cerkwi znajduje się również cmentarz, gdzie znajduje się między innymi nagrobek malarza Andrzeja Stroińskiego, dawnego właściciela wsi.

  • Cerkiew w Brzegach Dolnych

    Cerkiew Michała Archanioła w Brzegach Dolnych (obecnie kościół parafialny pw. Matki Boskiej Różańcowej) - Drewniana świątynia została wzniesiona w 1844 roku na miejscu swojej poprzedniczki pochodzącej co najmniej z początku XVII wieku. W cerkwi nie zachowało się jej pierwotne wyposażenie. Na ścianach i stropie zachowała się polichromia figuralna i ornamentalna. Obecnie najcenniejszym elementem wyposażenia są XVIII wieczne rzeźby, które pochodzą z kościoła w Przeworsku. W pobliżu cerkwi znajduje się murowana dzwonnica parawanowa.

  • Cerkiew w Rudence

    Cerkiew Opieki Najświętszej Maryi Panny w Rudence (obecnie kościół rzymskokatolicki pw. Matki Bożej nieustającej pomocy) - Pochodząca z połowy XIX wieku, drewniana cerkiew pozbawiona niestety w wyniku kradzieży, większości zabytkowego wyposażenia. Dzisiaj można jeszcze obejrzeć XIX-to wieczną polichromię przedstawiającą Trójcę Świętą, oraz 3 ikony które zostały sprzedane do Muzeum Historycznego w Sanoku.

  • Cerkiew w Bereźnicy Wyżnej

    Cerkiew greckokatolicka pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Bereźnicy Wyżnej (obecnie Kościół filialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny) - Drewniana cerkiew datowana na 1830 lub 1839 rok, stojąca w miejscu pierwszej cerkiwi parafialna powstałej w Bereźnicy Wyżnej w 1515 roku. W cerkwi zachowała się duża część ikonostasu, na którym można zobaczyć ikony z XIX wieku. Brakuje w nim kilku prazdników ukradzionych w latach 80-ty XX wieku. Strop i ściany ozdobione sa polichromią figuralną. W zakrystii znajduje się również przedwojenne tabernakulum. W pobliżu cerkwi stoi dwukondygnacyjna, drewniana dzwonnica pochodząca z 1830 roku. Wewnątrz znajduje się dzwon wykonany w 1868 roku. Obok cerkwi jest również cmentarz przycerkiewny.

  • Cerkiew w Szczawnem

    Cerkiew pw. Zaśnięcia Bogurodzicy w Szczawnem (obecnie filialna cerkiew prawosławna parafii w Morchowie) - Jedna z najbardziej rozpoznawalnych bieszczadzkich cerkwi, a to ze względu na zielony kolor dachu. Cerkiew w Szczawnem jest budowlą drewnianą, datowaną na koniec XIX wieku, typu północno-wschodniego cerkwi łemkowskiej w wariancie wieżowym. Podobne świątynie znajdują się także w Radoszycach oraz Wisłoku Wielkim.

  • Cerkiew w Rabem

    Cerkiew greckokatolicka pw. św. Mikołaja w Rabem (ob. rzymskokatolicki kościół filialny pw. Świętej Rodziny) - Pochodząca z 1861 roku, drewniana cerkiew nawiązująca do stylu klasycznego drewnianej architektury cerkiewnej, jednak posiadająca klasyczne cechy stylu bojkowskiego tj. orientowanie, konstrukcję zrębową, obicie itp. Przy cerkwi dzwonnica pochodząca z lat 40-tych XX wieku, a nieopodal cmentarz.

  • Cerkiew w Radoszycach

    Cerkiew greckokatolicka p.w. św. Dymitra w Radoszycach (ob. kościół rzymskokatolicki Matki Bożej Wspomożycielki) - Drewniana cerkiew pochodząca z 1868 roku. Wybudowana w stylu wschodniołemkowskim w wariancie wieżowym. We wnętrzu świątyni można podziwiać polichromię z XIX wieku. Znajduje się tu również XIX wieczny ikonostas, jednakże część ikon znajdujących się w nim została skradziona w 1991 roku. Obecnie miejsca skradzionych obrazów zajmują ich XX wieczne kopie.

  • Cerkiew w Rzepedzi

    Cerkiew greckokatolicka p.w. św. Mikołaja w Rzepedzi - Datowana na rok 1824 drewniana cerkiew, w której można podziwiać polichromię figuralno-ornamentalną pochodzącą z 1896 roku i czterostrefowy, architektoniczny Ikonostas uzupełniony w 1896 roku. W ikonostasie część ikon z nim współczesny i nietypowe, owalne ikony namiestne. Przy cerkwi, równa jej wiekiem dzwonnica słupowa i przycerkiewny cmentarz, gdzie znajduje się m.in. nagrobek Iwana Wrchoła (zm. 1927 r.).

  • Cerkiew w Żłobku

    Cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia NMP w Żłobku (Żołobku)(obecnie kościół filialny pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy) - Drewniana cerkiew datowana na rok 1830-y. Obok cerkwi dzwonnica o konstrukcji słupowej i przycerkiewny cmentarz. Nie jest to pierwsza cerkiew w tej miejscowości, w miejscu poprzedniej z 1782 roku, stoi żelazny krzyż z 1914 roku.

Strony

Subskrybuj orientowana
Go to top