sygnaturka

  • Cerkiew w Turzańsku

    Cerkiew prawosławna p.w. św. Michała Archanioła w Turzańsku (Obecnie cerkiew filialna parafii w Komańczy) - Datowana na początek XIX wieku drewniana, trójdzielna cerkiew, zaliczana do cerkwi łemkowskiej typu północno-wschodniego w wariancie bezwieżowym. Wewnątrz cerkwi znajduje się ikonostas z początku XIX wieku. Autorem ikon znajdujących się w nim jest Josyp Bukowczyk. Część ikon jest oryginalna, natomiast pozostałe które skradziono, zastąpiono kopiami. W pobliżu cerkwi jest trójkondygnacyjna drewniana dzwonnica zwieńczona dachem z baniastym hełmem, pochodząca z 1817 roku. Po drugiej stronie znajduje się cmentarz przycerkiewny z kilkoma nagrobkami.

  • Cerkiew w Stefkowej

    Cerkiew greckokatolicka pw. św. Paraskewy w Stefkowej (ob. kościół rzymskokatolicki p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny) - Drewniana cerkiew konsekrowana w roku 1840, której fundatorem był Andrzej Górski. We wnętrzu świątyni znajduje się płaski strop, który podobnie jak ściany pokryty jest polichromią przedstawiającą sceny pochodzące z Nowego Testamentu. Będąc w świątyni warto zwrócić uwagę na pozostałości po zdemontowanym ikonostasie znajdujące się na ścianach po obu stronach prezbiterium. Po południowej stronie cerkwi znajduje się słupowa, pokryta gontem dzwonnica pochodząca z 1906 roku.

  • Cerkiew w Ustianowej Górnej

    Cerkiew greckokatolicka, parafialna, p.w. św. Paraskewii w Ustianowej Górnej (obecnie kościół rzymskokatolicki p.w. NP Marii) - Pochodząca z końca XVIII wieku drewniana cerkiew. Obecnie wewnątrz znajduje się odrestaurowany rokokowy ołtarz przeniesiony z kościoła w Hoczwi, natomiast oryginalne wyposażenie cerkwi zostało w 1951 roku wywiezione do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. W pobliżu znajduje się neogotycka kaplica grobowa rodziny Szemelowskich.

  • Ruiny cerkwi w Nagórzanach

    Cerkiew św. Piotra i św. Pawła w Nagórzanach - a właściwie ruiny cerkwi pochodzącej z 1848 której fundatorem był Włodzimierz Późniak. Przy cerkwi można oglądać kilka nagrobków z początku XX wieku, znajdujących się na przycerkiewnym cmentarzu. Pod samą cerkwią umieszczona jest krypta, gdzie pochowany jest fundator świątyni wraz z synami.

  • Cerkiew w Czaszynie

    Cerkiew Parafialna pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy w Czaszynie - Murowana cerkiew której budowę ukończono w 1835r. stojąca prawdopodobnie w miejscu starszej świątyni datowanej na połowę XVIII wieku. Przy cerkwi znajduje się dzwonnica pochodząca z miejscowości Kulaszne. Po drugiej stronie ulicy znajduje się kościół Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Czaszynie.

  • Cerkiew w Hoszowie

    Cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja w Hoszowie (obecnie kościół rzymskokatolicki p.w. bł. Bronisławy ) - Stosunkowo młoda Bieszczadzka cerkiew drewniana, wybudowana w miejscu swojej poprzedniczki i wzniesiona w stylu ukraińskim. Ciekawa architektonicznie dzwonnica oraz mały przycerkiewny cmentarz. Położona kilka kilometrów od Ustrzyk dolnych.

  • Cerkiew w Czarnej

    Cerkiew greckokatolicka pw. św. Wielkiego Męczennika w Czarnej (obecnie kościół parafii rzymskokatolickiej) - Drewniana cerkiew zbudowana w 1834r. na miejscu poprzedniej starszej. W świątyni znajduje się część ikonostasu, jednak spora część znajduje się w muzeach w Sanoku i Łańcucie. Warto zwrócić uwagę na dzwonnicę w której znajduje się dzwon z 1886r.

  • Cerkiew w Bezmiechowej Dolnej

    Cerkiew Narodzenia NMP w Bezmiechowej Dolnej (obecnie Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny) - Cerkiew drewniana powstała około roku 1830 z wartym zobaczenia ołtarzem z cyborium i dobrze zachowanym ikonostasem. Świątynia w swojej historii była dwukrotnie remontowana.

Subskrybuj sygnaturka
Go to top