zabytki

  • Cerkiew w Chmielu

    Cerkiew pw. św. Mikołaja w Chmielu (obecnie świątynia filialna parafii w Dwerniku) - Jedna z czterech bieszczadzkich cerkwi zbudowanych w tzw. narodowym stylu ukraińskim. Cerkiew pochodzi z 1906r i powstała w miejscu poprzednich świątyń z ok 1584r i 1795r. Przy cerkwi znajduje się kilka nagrobków pochodzących z XIX wieku i płytę nagrobną Fieronii z Dubrawskich Orlickiej z 1644r. pokrytą inskrypcjami w języku staro-cerkiewno-słowiańskim.

  • Miasto powstało na opadającej do Sanu Górze Parkowej. Jej podcięty skarpą skraj dźwiga budynki starówki, zaś na cyplu blisko urwiska stoi zamek. Schodkowe uliczki zbiegające skarpą nazwano Schodami Franciszkańskimi, Schodami Zamkowymi, Schodami Metalowców oraz Schodami Balowskimi.

  • To małe urocze miasteczko, które co warte odnotowania pomimo, że się nie rozrasta, również nie upada. Zostało założone w II połowie XV wieku przez Kmitów. Niedługo potem przenieśli się z ponurej fortecy Sobień do zamku. Kiedy władze austriackie zapytały leszczan, podobnie jak mieszkańców innych miast Galicji, o to czy życzą sobie linii kolejowej, oni odmówili. Toteż kolej i jej dobrodziejstwa ominęły miasteczko. W latach 1972-1975 Lesko było siedzibą Powiatu Bieszczadzkiego. Lesko to jedno z miast bieszczadzkich, które z pewnością warto odwiedzić.

Subskrybuj zabytki
Go to top