Nieco zapomniany, często pomijany przez wycieczki kierujące się w Bieszczady, może zachwycić miłośników małomiasteczkowej atmosfery oraz tych, dla których każda podróż jest okazją na pogłębianie wiedzy historycznej. Niewielki Baligród z pewnością zasługuje na uwagę. Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie pobytu w tej miejscowości? Jakie zabytki czekają tu na turystów?
Z dziejów miasta
Jako ośrodek miejski Baligród dość późno pojawia się na kartach historii. Założony w początkach XVII wieku przez Piotra II Bala w dolinie Hoczewki, przez wieki był ośrodkiem miejskim, w którym krzyżowały się różne wiary i narodowości. Wiadomo, że sporą grupę wśród mieszkańców miasta stanowili Żydzi, po których do dziś zachowało się kilka ciekawych pamiątek. Żyli tu również Ukraińcy, którzy tuż po zakończeniu II wojny zostali wysiedleni ze swego rodzinnego miasta. W okresie międzywojennym Baligród utracił swe prawa miejskie, mimo to jeszcze przez długi czas pełnił ważną rolę w regionie. Doskonale znane były tutejsze jarmarki, a samo miasto odgrywało sporą rolę w lokalnym handlu. Obecnie ważniejszą rolę w miejscowej gospodarce odgrywa turystyka, a sam Baligród i jego okolice są terenami bardzo atrakcyjnymi dla turystów. Co można tu zobaczyć?
Spacerkiem przez Baligród
Układ urbanistyczny miasteczka sprawia, że bez problemów można wyobrazić sobie jego charakter w okresie lokacji. Najważniejszym punktem na mapie miasteczka jest rynek, na który z pewnością warto zajrzeć. Czołg oraz pomnik upamiętniający mieszkańców Baligrodu zamordowanych w 1944 roku przez UPA są jego najbardziej charakterystycznymi ozdobami. Warto też zwrócić uwagę na pobliskie domu, wśród których nie brak budynków pochodzących z XVIII wieku. Zachowała się też cerkiew z XIX wieku, jednak jej stan pozostawia wiele do życzenia.
Baligród jest też miejscem, w którym o burzliwej historii tej ziemi przypominają cmentarze. O żyjących w miasteczku do 1942 roku Żydach przypomina kirkut, na którym można dojrzeć sporo macew z XVIII stulecia. Kusi też cmentarz wojskowy, na którym spoczęli żołnierze polscy i radzieccy polegli w walce z UPA, trwającej aż do 1947 roku. Ich mogiły do dziś przypominają o okresie, który dla mieszkańców bieszczadzkich wiosek był czasem wyjątkowo tragicznym.
Wokół Baligrodu
Baligród może też zachwycić swą najbliższą okolicą. W pobliżu miasteczka nie brak malowniczych wzgórz, które swym charakterem wprowadzają w bieszczadzki klimat. Są to tereny bardzo atrakcyjne pod względem przyrodniczym, o czym najlepiej świadczy spora liczba rezerwatów przyrody. Ci, którym uda się znaleźć noclegi w Baligrodzie, będą mogli wybrać się z tego miasteczka do tak ciekawych zakątków, jak „Cisy na górze Jawor” czy rezerwat „Gołoborze”. Baligród można też potraktować jako bazę dla niejednej wycieczki w stronę masywu Chryszczatej. Baligród może być też doskonałym punktem wyjściowym dla tych, którzy chcą lepiej poznać okolice Bystrego oraz Rabego. To tereny wyjątkowo atrakcyjne dla miłośników przyrody.
Baligród leży przy drodze wojewódzkiej 893 około 20 km od Leska w kierunku Cisnej.