Cisna

Kusi wspaniałą, choć trudną historią. Zachwyca malowniczą okolicą oraz licznymi atrakcjami. Jest idealnym punktem wyjściowym w góry oraz ważną bazą dla tych, którzy cenią sobie wycieczki w Bieszczady. Jest dobrze zagospodarowana, a zarazem – cicha i spokojna. Cisna, w której od lat turystyka rozwija się z powodzeniem, z pewnością zasługuje na uwagę. Co warto wiedzieć na jej temat?

Cisna to miejscowość, która fascynuje już samą swą historią. Wiadomo, że już w XVI wieku była ona osadą o dość sporym znaczeniu w okolicy. Władali nią Balowie z pobliskiego Baligrodu, a w XVI i XVII wieku w Cisnej często zatrzymywali się wędrujący przez Bieszczady kupcy. Dzięki temu wieś szybko stała się znana i zaczęła odgrywać bardzo ważną rolę w okolicy. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowe była to jedna z większych wsi bieszczadzkich, w której żyli Polacy, Łemkowie i Żydzi. Stał w tej wsi i modrzewiowy dwór, który wprawdzie przetrwał wojnę, ale konfliktu toczonego w Bieszczadach po wojnie już nie przetrzymał. W okresie powojennym poważnie ucierpiała cała miejscowość. Cisna znana była jako jedna z tych miejscowości, w których od 1944 roku mieściły się najważniejsze placówki MO oraz WOP. W efekcie Cisna była świadkiem wielu potyczek pomiędzy polskim wojskiem a oddziałami UPA. O poległych milicjantach do dziś przypomina pomnik, który góruje nad miejscowością.

Wielką atrakcją, dzięki której Cisna jest chętnie odwiedzana przez turystów, stała się stacja kolejki wąskotorowej. Bieszczadzka ciuchcia to dziś jedna z najważniejszych atrakcji w rejonie. Ta kolejka leśna kursuje dziś w sezonie, pozwalając turystom na poznanie innego oblicza bieszczadzkiej ziemi.

Tak popularna i chętnie odwiedzana przez turystów Cisna jest bez wątpienia idealnym miejscem na wczasy w Bieszczadach. Cicha i spokojna, a jednocześnie ciekawa i doskonale zagospodarowana, gwarantuje doskonały wypoczynek wszystkim miłośnikom górskich atrakcji. Noclegi można tu znaleźć bez problemów. Tanie noclegi oferuje baza namiotowa oraz schronisko młodzieżowe, nie brak też miejsc w prywatnych kwaterach.

Wskazówki Dojazdu: 

Cisna znajduje się na skrzyżowaniu dróg krajowych 893 i 897.

Szerokość: 49.211102
Długość: 22.329201

Kategorie: 
Go to top